Teprve před pár lety svět znovu objevil chia semínka
Spadají do kategorie superpotravin, jelikož mají vynikající složení. O prospěšném působení chia na lidský organismus však věděli naši předkové už před mnoha a mnoha lety. Tato semínka totiž patřila k základním potravinám jídelníčku bájných Aztéků. A kolem roku 900 před naším letopočtem se chia na území zhruba dnešního Mexika používala jako platidla.
Chia jsou vlastně semínka šalvěje hispánské. Jsou poměrně náročnou plodinou, nelze ji pěstovat všude. Věděli jste, že „chia“ je mayský výraz pro „sílu“?
Proč, kromě získání energie, ještě zařadit tato tmavá semínka do našeho jídelníčku:
- Neobsahují lepek a jsou zdrojem bílkovin.
- Mají velké množství vápníku (více než mléko), draslíku (více než v banánech) a železa (více než ve špenátu).
- Jsou bohatá na vitamíny skupiny C a E.
- Obsahují magnesium, zinek a fosfor, který je potřeba pro stavbu pojivových tkání a kostí.
- Naše střeva je budou milovat, protože chia se pyšní velkým množstvím vlákniny, což má pozitivní vliv na trávení. Naše srdce a cévy je po nás budou žádat, protože chia jsou nejbohatším známým rostlinným zdrojem esenciálních mastných kyselin. Jejich tuk, kterého obsahují 32%, se skládá převážně z nenasycených mastných kyselin omega – 3.
- Jsou hydrofilní: dokáží značně navázat vodu.
Jejich další výhodou je, že nemají v podstatě žádnou chuť, proto je můžete přidat téměř do kteréhokoliv pokrmu či nápoje: v hojné míře se přisypávají do jogurtů, kaší, pudinků, do salátů, polévek, do smoothie, různých těst.
A protože pozitiva chia semínek jsme objevili už i my, pekaři, připravili jsme pro blaho vašeho organismu hned tři produkty s touto superpotravinou:
- šestisetgramový chia chléb (prima třeba s tuňákovou pomazánkou),
- chiaspitz, vhodný jako doplněk k jogurtu či salátku,
- pro milovníky sladkého muffin s chia semínky.
Co ochutnáte nejdříve? :-)