Kvásek. Toto slovo jste už zřejmě zaslechli. Nebo s ním zcela běžně pracujete. Nebo ho třeba chcete vyzkoušet. Anebo ho vůbec neznáte. My v pekárnách Nopek pro vás kvalitní kvásek připravujeme a rádi vám ho představíme.
Vyrábíme kvásek, který je možné použít pro přípravu hned dvou lahodných potravin a pokrmů: jednak k upečení domácího chleba, jednak k uvaření krkonošského kysela neboli tradiční polévky z hor.
Za našich prababiček a jejich předchůdkyň býval chlebový kvásek běžnou surovinou domácností. Kuchařky odkládaly při přípravě chlebového těsta malý kousek, který pak sloužil k rozmnožování pro další chléb. Dnes v některých domácnostech také kvásek uchovávají, ale pokud takovou neznáte, máme ho pro vás my. Umíme pro vás vyrobit totiž mražený kvásek - stabilizovaný kvas, který je zdravější lepší než ty práškové.
Upečte si domácí chleba
Z kvásku si upečete voňavý a zaručeně čerstvý chléb v pohodlí vaší kuchyně - zkuste to, pečení domácího chleba se stalo trendem poslední doby. A není to příliš složité. Náš mražený kvásek musíte nechat povolit při pokojové teplotě. Vezmete mouku, droždí, vlažnou vodu a necháte půlhodinku odstát. Přisypete další suroviny, přidáte kvásek, opět vodu a vytvoříte těsto, ideálně hlaďoučké, bez hrudek, které se mírně lepí. Necháte pod utěrkou asi hodinu odležet, pak promícháte a necháte ještě odpočinout, vyválíte bochánek, veku či jiný žádaný tvar a necháte kynout. Syrové pečivo lze posypat kmínem, lněným semínkem, slunečnicí, dýní, seznamem či čímkoliv jiným, co máte rádi. Pak upečete. Dobře pečený chléb by se měl pyšnit zlatavou kůrkou a pokud na něj zespodu poklepete, měl by „zvonit“. (Podrobný návod s přesnou gramáží jednotlivých ingrediencí najdete na obalu našeho kvásku).
Výborné kyselo na zahřátí
Kyselo, to je na přípravu opravdu jednoduché, mohly by ho zvládnout i kuchařinky - začátečnice. Až kvásek povolí, nalijete do hrnce vodu a necháte vařit, přidáte asi čtyři pokrájené oloupané žampiony, a s hrstí sušených hub, sůl, kmín a povaříte. Připravíte kvásek, vlijete do polévky a důkladně mícháte. Polévku na mírném ohni vaříte přibližně dvacet minut, ochutíte kmínem a solí. Pak na másle a cibulce usmažíte čtyři vajíčka, která vložíte do polévky, promícháte a necháte „dojít“. K polévce můžete přikusovat vařený brambor. Polévku můžete doplnit vařeným bramborem. A víte, že tato polévka bývala tradiční součástí štědrovečerní tabule v Krkonoších i Podkrkonoší? Dodnes některé rodiny v oblasti Vrchlabí, Benecka, Strážného či Štěpanic tuto tradici dodržují, anebo mají kyselo ke štědrovečernímu obědu.
Mohlo by se vám zdát divné, že náš kvásek je mražený. Někdo možná namítne, že kvásek nelze mrazit. Opak je pravdou. Léta zkušeností krkonošských hospodyň ukázala, že tuto ingredienci lze zmrazit až na dobu jednoho roku. I my jsme to zkoušeli a ověřovali a víme, že je to možné. Mražením kvásek nic neztrácí na své kvalitě.
Co vyzkoušíte jako první, chléb či kyselo? :-)