Halloween nebo Dušičky?
Někdo slaví Halloween a někdo zase Památku zesnulých aneb lidově Dušičky. U nás koupíte jak zákusky ve tvaru halloweenských dýní, tak malé chutné duchy. A proto se podíváme na oba zmíněné podzimní svátky.
Dušičky aneb Památka zesnulých
Památka zesnulých či lidově Dušičky připadají na 2. listopadu. Oslava Dušiček se odvíjí od slavnosti Všech svatých (1. listopadu). V noci z 31. října na 1. listopadu slavili Keltové konec léta a také nový rok. Tento svátek se nazývá Samhain – doba, kdy se duše zesnulých vrací domů a jejich příbuzní jim svítilnami z vydlabaných řep pomáhají na cestě do podsvětí. Na ochranu před zlými duchy se lidé také převlékali do hadrů a malovali si obličeje. Tomuto svátku je svou podstatou a znaky nejvíce podobný Halloween, na který se podíváme níže.
Lidové zvyky
Jedna z pověr praví, že v předvečer Dušiček vystupují duše z Očistce, aby si odpočinuly od útrap. Blízcí hříšníků proto měli naplnit lampu na olej máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny. Večer se příbuzní nebo přátelé napili studeného mléka (nebo se jím postříkali), aby se tak duše ochladily.
Na Dušičky se také pekly „kosti svatých“, bochánky či rohlíky ve tvaru kostí. V jižních Čechách ještě na počátku 20. století chodili koledníci na Dušičky prosit o toto pečivo. V okolí Českého Krumlova nazývali tuto koledu „chodit po rohlíkách“. Pečivem „dušičkami“ se obdarovávali chudí, pocestní a žebráci u kostela.
Křesťanské zvyky
Památku zemřelých „slaví“ v Česku jak křesťané, tak i nevěřící a to vzpomínkou, ozdobením rodinných hrobů či zapálením svíčky. Pro katolíky znázorňují živé květiny víru ve věčný život a mají demonstrovat přesvědčení, že život hrobem nekončí. Hořící svíce mají symbolizovat přítomnost zmrtvýchvstalého Krista, stejně jako o Velikonocích nebo při mši.
Na hřbitovech se také konají v hřbitovních kaplích, kostelech či u hlavního hřbitovního kříže bohoslužby slova nebo mše svaté. Na Dušičky má také kněz povoleno stejně tak jako při pohřbech a zádušních mších nosit černé roucho, ve kterém prochází spolu s věřícími hřbitov a kropí hroby svěcenou vodou.
Květinový dar
V době Dušiček nosí lidé na hroby svých blízkých květiny, které jsou často umělé (papírové, voskové nebo i sušené ve formě smuteční vazby. Důvodem je chladno nebo mrazíky obvyklé v tomto období, které způsobí, že živé květiny často zčernají než je pozůstalí položí na hrob jako symbol vzpomínky nebo poděkování. Takové květiny potom na hrobu vydrží podstatně déle než čerstvé květiny.
A teď se pojďme podívat na Halloween
Halloween je původně keltský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Halloween se zachoval především v anglosaských zemích. Poslední dobou se však můžete setkam s tím, že se slaví i v našich končinách.
Jak vznikl Halloween?
Název Halloween vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.
Den 31. října byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou). Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera, či zvířecí lebky, a měly za účel navázat spojení s mrtvými, pro které se pak pořádaly uctívací obřady. Svátek se v keltštině nazýval Samhain (viz výše).
Dle původních keltských zvyklosti lidé před svými domy staví malé oltáře. Dnes ovšem k jejich stavbě nepoužívají zvířecí lebky, ale zdobí vydlabané dýně, uvnitř kterých se místo ohňů zapalují svíčky.
Jak se slaví Halloween?
Tradičně se děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a „koledují“ o sladkosti.
Hlavními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř (jack-o’-lantern), dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, a další strašidelní tvorové.
Typickými barvami jsou oranžová a černá, oranžová symbolizuje podzim a černá temnotu a smrt.
Halloween v Česku
U nás nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti si před dům dávají vydlabanou dýni s rozsvícenou svíčkou. Na „koledu“ se však u nás nechodí. I tak je tento svátek pro dětskou fantazii rozhodně zajímavý.
Kde koupíte strašidelně dobré dobroty?
Halloweenské dýně a dušičkové duchy můžete od 26. října zakoupit v našich podnikových prodejnách. Seznam našich prodejen najdete zde.
Informace pro tento článek jsme čerpali z Wikipedie. Pokud by vás zajímalo více informací, tak mrkněte sem: